Sık Sorulan Sorular

112ucakbileti.com sitesinde ana sayfada bulunan uçuş arama bölümünden gitmek istediğiniz havaalanı veya şehri seçerek, rezervasyon işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Sınıf, uçulacak olan kabin, kabin içerisinde sunulan hizmette ve oturulan koltukta hiç bir farklılık olmaksızın, gidilen yerde kalınacak süre, biletin uçuştan ne kadar önce satın alındığı vb. gibi unsurlar göz önünde bulundurularak, çeşitlendirilmiş ücretler için ayrılan kapasite gruplarını temsil etmektedir.

Rezervasyonunuz, kredi kartınız ile yaptığınız ödeme işleme alındığında veya havale ettiğiniz para hesabımıza yansıtıldığında teyit edilebilir. İşlem yapıldıktan sonra bir elektronik bilet e-mail'i veya bazı düşük maliyetli havayolları için, referans numarası ile bir teyit e-mail' i alacaksınız. 
Rezervasyon yaptığınızda size öncelikle aşağıdaki bilgileri içeren bir rezervasyon teyit e-mail’ i göndereceğiz:
Acente ve Havayolu rezervasyon referans numaralarınız
Uçuş ve ödeme detaylarınız
Düşük maliyetli olmayan havayolları için elektronik bilet e-mail' i göndereceğiz, yukarıda belirtilenlere ek olarak bu e-mailde aşağıda belirtilen mesajları alacaksınız:
Elektronik bilet numaranız
Uçuşunuz ile ilgili olarak anlık güncellenen bilgilere ulaşabileceğiniz bir bağlantı adresi
Düşük maliyetli havayolları için ilgili havayolu şirketinden bir referans numarası ile birlikte teyit e-mail' i ve yine bayserturizm.com.tr den bir teyit e-mail' i alacaksınız.

Teyit edilmesi gereken uçuşlar için, rezervasyonunuzun teyidini yaptırmazsanız, iptal olma olasılığı vardır.

Bize sorunuz mu var?

Uçuşlar ve biletlemeyle ilgili tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

444 4 661
info@112ucakbileti.com